Kwestie wjazdu, pracy i kwalifikacji
FORMALNOŚCI | Najgorszy scenariusz to brak regulacji zasad migracji po okresie przejściowym.
Jednym z najważniejszych skutków opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię będą ograniczenia w pobycie i podejmowaniu pracy przez Polaków na Wyspach oraz Brytyjczyków w państwach Unii, w tym w Polsce. Po okresie przejściowym przestaną mieć zastosowanie traktaty oraz dyrektywa 2004/38/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie prawa obywateli Unii i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich obejmujące prawo wjazdu na terytorium państw członkowskich bez wizy. Unia już zmieniła rozporządzenie (UE) 2018/1806 wymieniające państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy przy przekraczaniu granic zewnętrznych. Dodała Wielką Brytanię do wykazu państw, których obywatele są zwolnieni z obowiązku wizowego w przypadku pobytów nieprzekraczających 90 dni w każdym 180-dniowym okresie.
Nie będąc członkiem UE, Wielka Brytania będzie traktowana jako kraj trzeci. W razie wykorzystania powyższego limitu i braku zawarcia odpowiednich porozumień z UE, jej obywatele będą musieli uzyskiwać wizy celem pobytu na terytorium Unii. Z kolei pobyty Brytyjczyków w Polsce powyżej roku będą wymagały uzyskania odpowiedniego zezwolenia pobytowego, np. zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia z rodziną.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta